Wpisy archiwalne Maj, 2015, strona 1 | Ziutoslaw.bikestats.pl

Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Ziutoslaw z miasteczka Osiedle Niewiadów. Mam przejechane 3630.58 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 15.59 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Znajomi

Moje rowery

Nie mam rowerów...

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Ziutoslaw.bikestats.pl
Wpisy archiwalne w miesiącu

Maj, 2015

Dystans całkowity:168.00 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:10:30
Średnia prędkość:16.00 km/h
Liczba aktywności:3
Średnio na aktywność:56.00 km i 3h 30m
Więcej statystyk
  • DST 77.00km
  • Czas 04:30
  • VAVG 17.11km/h
  • Aktywność Jazda na rowerze

Obserowanie obserwatorium

Sobota, 30 maja 2015 · dodano: 04.07.2015 | Komentarze 0

Majowe weekendy upłynęły mi pod znakiem spotkań towarzyskich, w wyniku czego czas, który mogłem poświęcić swojemu rowerowi, uległ drastycznemu skróceniu. 16 maja przebywałem w Warszawie na Nocy Muzeów, gdzie odwiedziłem między innymi galerię sztuki Zachęta, które to miejsce pozostawiło niestety w mojej pamięci niezatarte wspomnienie. Będąc tam, poczułem się zachęcony, ale do jak najszybszego opuszczenia tego przybytku dewiacji, degrengolady i rozpusty. Kolejny weekend spędziłem w Szkocji i dopiero w ostatnią sobotę maja znalazłem czas dla swojego dwukołowego pojazdu, który wydawał mi się już trochę zniecierpliwiony tą długą rozłąką. Aby zrekompensować mu trwające prawie miesiąc rozstanie, zabrałem go w daleką podróż do Kurowic, Bukowca, Bedonia i Gałkowa, gdzie odkrywaliśmy wspólnie nowe miejsca oraz zwiedzaliśmy nieznane nam wcześniej obiekty i nim się spostrzegłem pobiłem swój dotychczasowy rekord długości wycieczki o cały 1 km. Jadąc w tę trasę, byłem powodowany chęcią zobaczenia obserwatorium astronomicznego w Bukowcu, którego zbudowanie wydaje mi się bardzo ciekawą i obiecującą inicjatywą. Przez chwilę obserowałem budowlę zza siatki, a następnie udałem się do Nowego Bedonia na poszukiwania ruin pałacu, co okazało się niełatwe i mogło mi się nie udać, gdybym nie spotkał na swojej drodze pary młodych ludzi zajmujących się głównie sobą, którzy jednak znaleźli chwilę, by wskazać mi drogę. Budynek pałacu grozi zawaleniem, co zachęciło mnie do wejścia do środka, lecz na przeszkodzie stanęło mi gruzowisko z wystającymi tu i ówdzie gwoździami, postrzępionymi kawałkami drewna oraz odłamkami szkła. Nie chcąc zostać sperforowanym przez gwoździe i drzazgi oraz pocięty na plasterki przez szkło, opuściłem niegościnny teren i wyruszyłem w drogę powrotną przez Gałków.

Staw rybny na rzece Miazdze w okolicach Kotlin
Staw rybny na rzece Miazdze w okolicach Kotlin © Ziutoslaw

Zagroda młyńska w Kotlinach
Zagroda młyńska w Kotlinach © Ziutoslaw

W starym młynie
W starym młynie © Ziutoslaw

Zapora wodna na rzece Miazdze
Zapora wodna na rzece Miazdze © Ziutoslaw

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach wybudowany w latach 1902–1913
Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach wybudowany w latach 1902–1913 © Ziutoslaw

Kościół w Kurowicach - sygnaturka
Kościół w Kurowicach - sygnaturka © Ziutoslaw

Obserwatorium astronomiczne w Bukowcu
Obserwatorium astronomiczne w Bukowcu © Ziutoslaw

Obserwatorium Astronomiczne im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu powstało w 2010 roku z inicjatywy dwóch miłośników astronomii Pawła Maksyma i Łukasza Wieteski przy wsparciu dyrektorki szkoły podstawowej, obok której zostało wybudowane - Aliny Kmiecik oraz Gminy Brójce. Pomysł budowy zrodził się podczas Zlotu Miłośników Astronomii w Bukowcu w maju 2006 roku. Od 2005 r. odbywały się tam regularne spotkania o tematyce astronomicznej. W pierwszym roku działalności obserwatorium wykonano w Bukowcu blisko 40 wyznaczeń momentów zakryć gwiazd – zarówno przez Księżyc jak i planetoidy, wykonano kilkanaście obserwacji fotometrycznych komet i gwiazd zmiennych, rozpoczęto obserwacje astrometryczne asteroid, obserwowano meteory. Bukowieckie obserwatorium gościło pasjonatów astronomii z całego świata, między innymi z Włoch, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Ukrainy, USA a nawet Peru i Chile. W obserwatorium regularnie odbywają się otwarte pokazy nieba, podczas których można wzbogacić swoją wiedzę astronomiczną i popatrzeć przez teleskop.(http://www.oabukowiec.pl/)

Zabytkowa pompa strażacka przed remizą w Bukowcu
Zabytkowa pompa strażacka przed remizą w Bukowcu © Ziutoslaw

Ruiny pałacu w Bedoniu Nowym
Ruiny pałacu w Bedoniu Nowym © Ziutoslaw

Pałac w Bedoniu Nowym został wybudowany w roku 1880 z inicjatywy rodziny Kochanowskich. Obecna forma została nadana dworu po odbudowie ze zniszczeń wojennych w około 1917 roku. W 1945 roku majątek wraz z dworem został przejęty przez Lasy Państwowe i do dziś pozostaje ich własnością.

Nowy Bedoń jest znany (przynajmniej w kręgach leśników) również z tego, iż znajduje się tutaj Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych. Placówka zajmuje się między innymi wydawaniem materiałów promocyjnych, oceną nasion i ekspertyzami gleby, szkoleniami dla Straży Leśnej, testowaniem maszyn dla leśnictwa oraz realizacją filmów przyrodniczych. Te ostanie emitowała na początku tego roku w niedzielne popołudnia telewizja TV Polonia. (http://www.bedon.lasy.gov.pl)

Cmentarz z czasów I wojny śwatowej w Gałkowie Małym
Cmentarz z czasów I wojny światowej w Gałkowie Małym © Ziutoslaw

Dnia 23 listopada 1914 r. na polach Gałkowa rozegrała się duża bitwa między oddziałami niemieckimi (w tym 3 Dywizją Gwardii pod dowództwem gen. Litzmanna) i rosyjskimi (6 Dywizja Syberyjska). Niemcy pokonali Rosjan i przebili się przez ich linie. Zginęło wówczas ok. 500 żołnierzy rosyjskich, których upamiętnia kamienny pomnik na cmentarzu. W lesie otaczającym cmentarz znajdują się pozostałości okopów oraz innych umocnień. Po tej bitwie Litzmanna okrzyknięto "Lwem spod Brzezin". Na jego cześć 11 kwietnia 1940 Łódź okupanci przemianowali na Litzmannstadt, a Brzeziny na Löwenstadt (od „Löwe von Brzeziny”).

Na koniec, dla rozluźnienia, teledysk z pojawiającymi się nieoczekiwanie w różnych momentach Szkotami.




  • DST 27.00km
  • Czas 02:00
  • VAVG 13.50km/h
  • Aktywność Jazda na rowerze

Wiosenny rekonesans

Niedziela, 3 maja 2015 · dodano: 05.06.2015 | Komentarze 0

W Święto Konstytucji postanowiłem udać się na mały reconnaissance. Celem mojej ekspedycji była ocena bezpieczeństwa pieszych na przejściach pod torami na odcinku Przesiadłów-Wykno z elementami analizy hydrologicznej okolic Zaosia. Wnikliwe oględziny pierwszego z przejść zlokalizowanego w pobliżu Przesiadłowa wykazały istotne wady omawianego obiektu. Przejście jest stare i brzydkie, a beton, z którego jest wykonane, kruszy się i odpada, a także razi uczucia estetyczne osób z niego korzystających. Ponadto jego wysokość jest odpowiednia dla leśnych skrzatów lub drobnej zwierzyny płowej, a nie dla dorosłych osobników z gatunku homo sapiens. Ludzie mierzący powyżej 1,5 m (lub zwierzęta posiadające bujne poroże) przy przechodzeniu tamtędy narażeni są na konieczność schylania, co przy częstym korzystaniu z przejścia może skutkować bólem pleców i skrzywieniem kręgosłupa. Dodatkowo ze stropu wystają postrzępione krawędzie metalowych rur, z których kapie ciecz o konsystencji i cechach optycznych wody, co stwarza niebezpieczeństwo zranienia i zmoczenia głowy. Kolejom państwowym zalecam niezwłoczne przebudowanie opisywanego przejścia. Po dokładnej kontroli budowli skierowałem się do ujezdzkiego parku, gdzie odkryłem tajemniczą dziurę w ziemi o nieznanej proweniencji i niewiadomej funkcji. Wyjaśnienie pochodzenia i przeznaczenia dziury wymaga dalszych badań terenowych i pogłębionych analiz geologicznych. Następnie wyruszyłem do lasu za miejscowością Wykno, by dokonać lustracji kolejnego przejścia pod torami. Tamtejsza budowla może byś stawiana za wzór tego typu obiektów. Posiada odpowiednią szerokość i wysokość, a przechodzenie nią stanowi czystą przyjemność i jest rekomendowane osobom przekraczającym tory w tym rejonie. Następnym odwiedzonym przeze mnie miejscem było wyschnięte jezioro Subina nieopodal Zaosia. Mapy z lat 60. ubiegłego wieku, a także opowieści mieszkańców, wskazują na występowanie tam wówczas zbiornika wodnego, jednak podczas swojej inspekcji nie stwierdziłem obecności akwenu. Na zakończenie tego niezwykle owocnego wyjazdu podążyłem do Zaosia, gdzie dokonałem audytu wyremontowanej niedawno drogi wojewódzkiej nr 715. Jakość wykonanych prac i końcowy efekt wizualny przeprowadzonych robót oceniłem pozytywnie.

Nadjeżdża pociąg
Nadjeżdża pociąg © Ziutoslaw

...i pojechał
...i pojechał © Ziutoslaw

Przejście pod torami w okolicach Przesiadłowa
Przejście pod torami w okolicach Przesiadłowa © Ziutoslaw

Pałac w Ujeżdzie
Pałac w Ujeżdzie © Ziutoslaw

Katrusz z herbem Ostrowskich - Rawicz
Kartusz z herbem Ostrowskich - Rawicz © Ziutoslaw

Tajemnicza dziura w ziemi
Tajemnicza dziura w ziemi © Ziutoslaw

Uciekające bociany
Uciekające bociany © Ziutoslaw

Przejście pod torami w okolicach Wykna
Przejście pod torami w okolicach Wykna © Ziutoslaw

Omszałe konary nad wyschniętym jeziorem Duża Subina
Omszałe konary nad wyschniętym jeziorem Duża Subina © Ziutoslaw

Budki dla ptaków nad Dużą Subiną
Budki dla ptaków nad Dużą Subiną © Ziutoslaw

Mikrowąwóz w okolicach Zaosia
Mikrowąwóz w okolicach Zaosia © Ziutoslaw

Droga DW 715 w Zaosiu w czerwcu 2014 roku i obecnie
Droga DW 715 w Zaosiu w czerwcu 2014 roku i obecnie © Ziutoslaw

Droga DW 715 w Zaosiu w czerwcu 2014 i obecnie
Droga DW 715 w Zaosiu w czerwcu 2014 i obecnie © Ziutoslaw

Huta szkła Euroglas w Niewiadowie
Huta szkła Euroglas w Niewiadowie © Ziutoslaw


  • DST 64.00km
  • Czas 04:00
  • VAVG 16.00km/h
  • Aktywność Jazda na rowerze

Na tropie inowłodzkich bunkrów

Sobota, 2 maja 2015 · dodano: 14.05.2015 | Komentarze 2

W sierpniu zeszłego roku złożyłem uroczystą deklarację, iż wkrótce z pomocą broszury zakupionej w spalskiej budce z pamiątkami wybiorę się na poszukiwania bunkrów ukrytych w różnych dziwnych miejscach w okolicach Teofilowa, Inowłodza i Zakościela. Po ośmiu miesiącach od tej niezapomnianej chwili uznałem, że nadszedł już najwyższy czas, aby słowo przyoblekło się w czyn i bunkry zostały przeze mnie odwiedzone. Tak ambitny plan wymagał perfekcyjnego przygotowania do wyprawy i doskonałej orientacji w terenie, dlatego podjąłem wszelkie niezbędne kroki mające zapewnić mi maksymalizację efektywności poszukiwań, jednak jak zwykle nie wszystko ułożyło się po mojej myśli. Aby nie zniszczyć cennego wydawnictwa, postanowiłem nie zabierać go ze sobą, za to wypisałem na kartce informacje o lokalizacji każdego z bunkrów. A następnie oczywiście zapomniałem zabrać kartkę ze sobą. Na szczęście, będąc już w trasie, nie byłem skazany wyłącznie na swoją zawodną pamięć, gdyż towarzyszyła mi moja zmyślna komórka zawierająca w swoim niewielkim elektronowym móżdżku przygotowane przeze mnie zawczasu mapy z zaznaczonymi domniemanymi miejscami występowania bunkrów. Niektóre z tych znajdujących się w Teofilowie znajdują się na terenie prywatnym, dlatego dostęp do nich jest utrudniony. W tym miejscu chciałbym złożyć serdeczne podziękowania właścicielce jednego z ośrodków wypoczynkowych, która zgodziła się, żeby po jego terenie kręcił się podejrzany osobnik bełkoczący coś o bunkrach. Ostatecznie z osiemnastu schronów opisanych w książce udało mi się odnaleźć sześć i pół (pół, ponieważ jeden z nich znajduje się prawdopodobnie wewnątrz pagórka na terenie prywatnej posesji, więc nie miałem możliwości weryfikacji tego przypuszczenia), co oznacza skuteczność na poziomie ok. 36%. Taki wynik pozwala obecnie zdać maturę, więc test z wyszukiwania bunkrów w nadpilickim krajobrazie uważam za zaliczony.

Drewniane wille w Teofilowie
Drewniane wille w Teofilowie © Ziutoslaw

Schron dowódczy Regelbau 668 w Teofilowie
Schron dowódczy Regelbau 668 w Teofilowie © Ziutoslaw

Chrystus Frasobliwy
Chrystus Frasobliwy © Ziutoslaw

Schron składak (Regelbau 701 + Ringstand 58c) w Teofilowie
Schron składak (Regelbau 701 + Ringstand 58c) w Teofilowie © Ziutoslaw

Schron Ringstand 58c
Schron Ringstand 58c "Tobruk" w Inowłodzu przy ul. Wolskiej © Ziutoslaw

Cmentarz z czasów I wojny światowej w Inowłodzu
Cmentarz z czasów I wojny światowej w Inowłodzu © Ziutoslaw

Leśne dzikie muchy wypoczywające na barierce
Leśne dzikie muchy wypoczywające na barierce © Ziutoslaw

Polna droga pomiędzy chaszczami
Polna droga pomiędzy chaszczami © Ziutoslaw

Schron Regelbau 668 nieopodal kościółka św. Idziego w Inowłodzu
Schron Regelbau 668 nieopodal kościółka św. Idziego w Inowłodzu © Ziutoslaw

Schron składak (Regelbau 668 + Ringstand 58c) w Zakościelu
Schron składak (Regelbau 668 + Ringstand 58c) w Zakościelu © Ziutoslaw

Widok z pozycji operatora karabinu maszynowego
Widok z pozycji operatora karabinu maszynowego © Ziutoslaw

Schron składak (Regelbau 701 + Ringstand 58c) w Zakościelu
Schron składak (Regelbau 701 + Ringstand 58c) w Zakościelu © Ziutoslaw

Schron Ringstand 58c
Schron Ringstand 58c "Tobruk" górujący nad wsią © Ziutoslaw

Po wielu zdjęciach ciężkich, betonowych konstrukcji coś łagodniejszego w odbiorze - sielankowy obrazek z kwiatuszkami i obłoczkami.

Droga rowerowa w kierunku Ujazdu
Droga rowerowa w kierunku Ujazdu © Ziutoslaw