Pierwszy tysiąc | Ziutoslaw.bikestats.pl

Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Ziutoslaw z miasteczka Osiedle Niewiadów. Mam przejechane 3630.58 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 15.59 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Znajomi

Moje rowery

Nie mam rowerów...

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Ziutoslaw.bikestats.pl
  • DST 48.68km
  • Czas 02:50
  • VAVG 17.18km/h
  • Aktywność Jazda na rowerze

Pierwszy tysiąc

Czwartek, 17 września 2015 · dodano: 21.10.2015 | Komentarze 0

Tego dnia niemożliwe stało się możliwe, nieosiągalne znalazło się na wyciągnięcie reki, niewyobrażalne przybrało jak najbardziej realne kształty. Po raz pierwszy w historii moich rowerowych wycieczek przekroczyłem magiczną barierę tysiąca kilometrów przejechanych w ciągu jednego roku. Trud włożony w planowanie wojaży i żelazna konsekwencja w ich realizacji przyniosły nareszcie obfity plon i doprowadziły mnie do ostatecznego triumfu. Nie obyło się jednak bez ofiar. W drodze po rekord zajeździłem swój poprzedni rower - mojego wiernego druha i wieloletniego towarzysza wypraw. Ale sukces wymaga poświęceń. Teraz pora na nowe wyzwania i wyznaczanie sobie nowych celów. Obym tylko nie spoczął na laurach...

Zamek w Bykach pod Piotrkowem Trybunalskim
Zamek w Bykach pod Piotrkowem Trybunalskim © Ziutoslaw

Zamek w Bykach został wzniesiony w XV lub XVI wieku przez rodzinę Jaxa-Bykowskich herbu Gryf. Pierwotnie była to budowla późnogotycka z czterema wieżami. Około roku 1604 zamek został przebudowany na pałac późnorenesansowy. Już w XVII wieku budynek popadł w ruinę. W 1847 roku został odbudowany przez ówczesnych właścicieli - rodzinę Jeziorańskich. Lata pierwszej i drugiej wojny światowej ponownie doprowadziły zamek do ruiny. Zaraz po drugiej wojnie światowej, ówczesny właściciel zamku i niewielkiego gospodarstwa rolnego, Maksymilian Czarniecki przekazał zniszczony przez obie wojny światowe obiekt do dyspozycji szkolnictwa. Na przełomie lat 50. i 60. przeprowadzono remont zamku, a jego użytkownikiem została szkoła rolnicza. Od 1989 roku obiekt jest siedzibą Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Zamek w Bykach
Zamek w Bykach © Ziutoslaw

Południowa, kwadratowa baszta spełniała prawdopodobnie dawniej rolę zamkowej kaplicy.

Baszta zamku w Bykach z otworami strzelniczymi
Baszta zamku w Bykach z otworami strzelniczymi © Ziutoslaw

Baszta północna jest pozostałością minionego okresu zamku późnogotyckiego, u dołu prostokątna, wyżej ma sześć boków, wsparta jest filarem przyporowym, na narożach umieszczono otwory strzelnicze.

Wschodni ryzalit bramny
Wschodni ryzalit bramny © Ziutoslaw

W części środkowej zamku zachowały się oryginalne późnorenesansowe obramienia okien. We wschodniej i zachodniej elewacji ryzalitu, na pierwszym piętrze znajdują się prostokątne okna w profilowanych obramieniach, zwieńczone gzymsami, pod którymi zachowały się fryzy z fragmentami napisów łacińskich. Portal główny elewacji wschodniej ujęty jest w boniowane półkolumny. Archiwoltę zdobi plecionkowy ornament z maszkaronem w zworniku, na fryzie wydłużony kartusz. W zwieńczeniu mieści się kartusz herbowy ujęty dwoma wolutami z ornamentami roślinnymi.

Balkon w elewacji wschodniej
Balkon w elewacji wschodniej © Ziutoslaw

W elewacji wschodniej zachował się ślad po dawnym wykuszu, wspartym na dwóch konsolkach.

Brama i drzwi wejściowe w elewacji zachodniej
Brama i drzwi wejściowe w elewacji zachodniej © Ziutoslaw

W zachodniej części ryzalitu-"wieży", po obu stronach bramy przejazdowej zachowały się fragmenty portalu-dwie kanelowe półkolumny. Po prawo od bramy znajduje się ciekawy portal, którego archiwoltę zdobi ornament roślinny. Nad gzymsem w środkowej części stoi kolumienka ozdobiona owocami i liśćmi gronowymi. Kolumienka przecina element dekoracyjny o kształcie wysokiego trójkąta. Po obu stronach gzymsu stoją dwie szyszki na cokołach.

Staw obok zamku w Bykach
Staw obok zamku w Bykach © Ziutoslaw

Grodzisko w Rokszycach
Grodzisko w Rokszycach © Ziutoslaw

Uważa się, że grodzisko w Rokszycach jest pozostałością po dworze rodziny Rokszyckich, który na kopcu powstał w późnym średniowieczu, ale brak badań nie pozwala na bliższą charakterystykę tego obiektu.

Do pracy? Nie, dziękuję. Jestem na urlopie
Do pracy? Nie, dziękuję. Jestem na urlopie © Ziutoslaw

Kościół w Krzepczowie
Kościół w Krzepczowie © Ziutoslaw

Kościół św. Wojciecha w Krzepczowie wybudowano w latach 1720–1750 w stylu barokowym. Jest orientowany, jednonawowy, na rzucie prostokąta. Konsekrowany 26 VII 1903 r. przez bpa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego.

Krzepczów - kościół
Krzepczów - kościół © Ziutoslaw

Młyn w Boryszówku
Młyn w Boryszówku © Ziutoslaw

Drewniana kaplica w Grabicy
Drewniana kaplica w Grabicy © Ziutoslaw

Kaplica pw. Świętego Piotra została zbudowana w 1826 r. we wsi Bujny Szlacheckie. Stamtąd przeniesiono ją w  1946 r. do Grabicy na miejsce poprzedniej pochodzącej z XVIII w. i zniszczonej w 1941 r. przez okupanta. Jest budowlą orientowaną, drewnianą o konstrukcji zrębowej, wzniesioną na planie prostokąta. Na belce tęczowej znajduje się data "1826" - związana zapewne z czasem powstania budowli w pierwotnej lokalizacji.

Figura św. Floriana przed kościołem w Grabicy
Figura św. Floriana przed kościołem w Grabicy © Ziutoslaw

Dworek w Szydłowie
Dworek w Szydłowie © Ziutoslaw

Dwór w Szydłowie został wzniesiony w XIX wieku. Należy do kompleksu szkół rolniczych, jednak nie jest użytkowany.

Reklama auto giełdy w Piotrkowie Trybunalskim
Reklama auto giełdy w Piotrkowie Trybunalskim © Ziutoslaw



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa staws
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]