Kilka bunkrów więcej | Ziutoslaw.bikestats.pl

Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Ziutoslaw z miasteczka Osiedle Niewiadów. Mam przejechane 3630.58 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 15.59 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Znajomi

Moje rowery

Nie mam rowerów...

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Ziutoslaw.bikestats.pl
  • DST 55.00km
  • Czas 03:30
  • VAVG 15.71km/h
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kilka bunkrów więcej

Sobota, 12 października 2013 · dodano: 30.10.2013 | Komentarze 0

Okolice Tomaszowa Mazowieckiego mają tę jedną niezaprzeczalną zaletę, że gdzie się nie ruszyć, tam zawsze można znaleźć coś ciekawego. Naiwnie sądziłem, że widziałem już w tym mieście wszystko, co warte było obejrzenia, lecz wkrótce miałem zdać sobie sprawę z tego, jak okrutnie się myliłem. Na weekend zaplanowałem odwiedzenie miejsca, które, jak mi się wydawało, było ostatnią nieodwiedzoną przeze mnie atrakcją Tomaszowa. Prognozy pogody szumnie zapowiadały, że piękne słońce będzie przyświecać w tą sobotę od rana do wieczora, tymczasem po przebudzeniu się ujrzałem za oknem szarość i pochmurność, co nie zmieniło się aż do późnego popołudnia. Czując się oszukanym przez meteorologów i pogodynka z telewizji, ruszyłem jednak w drogę, która wiodła do poniemieckiego bunkra położonego przy ulicy Strzeleckiej. Po gruntownym zlustrowaniu obiektu skierowałem się ku czterem ustawionym nieopodal tablicom informacyjnym, z których szczególnie jedna przykuła na dłużej moją uwagę. Były na niej zaznaczone wszystkie "rozpoznawalne w terenie" obiekty obronne wzniesione przez Niemców w Tomaszowie w 1944 r. Wcześniej wiedziałem o kilku bunkrach, ale nie spodziewałem się, że jest ich ponad 30. "A to ci heca!" - pomyślałem i postanowiłem odszukać kilka z nich. Na pierwszy ogień poszedł schron przy ul. Wiejskiej. Obudowany z dwóch stron przez sklepy wygląda, jakby został przez nie zaatakowany i osaczony. Cóż, wszechogarniający konsumpcjonizm nie oszczędza nikogo i niczego. Następny w kolei był schron przy ul. Niskiej. Ten ma więcej swobody, ale dziura w dolnej części drzwi świadczy, że w środku może znajdować się kocia melina. Zwiedzanie bunkrów zakończyłem w lesie przy drodze do Spały, gdzie w gęstym zagajniku nie bez problemów odnalazłem garaż na armatę i schron do obrony okrężnej. Charakterystycznym elementem tego drugiego jest otwór w dachu znajdujący się na powierzchni ziemi (stanowisko operatora karabinu maszynowego), przez który przy braku ostrożności można łatwo wpaść do przytulnego wnętrza bunkra. Tak owocna wycieczka wymagała odpowiedniego zwieńczenia, co mógł zapewnić tylko właściwy napitek. Udałem się po takowy do swojego ulubionego sklepu w Spale, gdzie zakupiłem ognisty, półlitrowy napój.

PS W tak zwanym międzyczasie na rewitalizowanym Placu Kościuszki odkryto pozostawione również przez naszych uczynnych sąsiadów zza Odry szczeliny przeciwlotnicze. Jest to kolejny dowód na to, że Tomaszów kryje jeszcze wiele tajemnic.

Tajemnicze prace przy węźle Komorów na S8 © Ziutoslaw


Schron Regelbau 621 w Tomaszowie Mazowieckim © Ziutoslaw


Wejście do bunkra © Ziutoslaw


Umocnienia "Linii Pilicy" w Tomaszowie Mazowieckim © Ziutoslaw


Schron "garaż" na armatę przeciwpancerną Regelbau 601 z dobudowanym Ringstandem 58c na ulicy Wiejskiej w Tomaszowie Maz © Ziutoslaw


"Garaż" na armatę p-panc Regelbau 701 w lesie w okolicach Tomaszowa Maz © Ziutoslaw


Schron do obrony okrężnej Ringstand 58c © Ziutoslaw


Otwór dla strzelca w leśnym runie © Ziutoslaw


Porzucony kask na ścieżce rowerowej z Tomaszowa do Spały © Ziutoslaw


Pałac w Ujeździe © Ziutoslaw



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa stawy
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]