Awaria w Moszczenicy | Ziutoslaw.bikestats.pl

Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Ziutoslaw z miasteczka Osiedle Niewiadów. Mam przejechane 3630.58 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 15.59 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Znajomi

Moje rowery

Nie mam rowerów...

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Ziutoslaw.bikestats.pl
  • DST 20.32km
  • Czas 01:57
  • VAVG 10.42km/h
  • Aktywność Jazda na rowerze

Awaria w Moszczenicy

Sobota, 22 sierpnia 2015 · dodano: 31.08.2015 | Komentarze 0

Rowery należy konserwować. Zwłaszcza te dobiegające pełnoletności. Tę starą mądrość ludową przypomniałem sobie pewnego sierpniowego dnia w Moszczenicy, wpatrując się w dziwnie przekrzywione tylne koło swojego roweru. Ale zacznijmy od początku. Po trzech tygodniach afrykańskich upałów, które przebywały na gościnnych występach w naszym kraju od początku sierpnia, pogoda nareszcie opamiętała się i temperatura spadła poniżej 30 stopni, co było dla mnie jasnym sygnałem, że nadszedł najwyższy czas, aby w końcu wyjść na rower. Wybrałem się do Moszczenicy, gdzie zwiedziłem ruiny dworu znajdujące się w tamtejszym parku. Nie wiedziałem wówczas, że stan techniczny mojego roweru jest niewiele lepszy od kondycji oglądanego przeze mnie budynku. Trzy kilometry dalej moja eskapada została brutalnie przerwana przez uszkodzenie roweru. W mojej tylnej osi zaczęło coś chrobotać, a koło lekko się przemieściło, skutkiem czego jeden z klocków hamulcowych ciągle ocierał się o obręcz. Dalsza podróż była niemożliwa. A miałem tego dnia w planach odwiedzenie tylu ciekawych miejsc! Po wysłuchaniu dzień wcześniej w tomaszowskim muzeum wykładu pt. "Najciekawsze odkrycia archeologiczne regionu" poczułem się jak Indiana Jones i ostrzyłem sobie zęby na wizytę w Rękoraju oraz zwiedzanie tamtejszego grodziska. Oprócz tego zamierzałem obejrzeć dwory w Lubiatowie, Drzazgowej Woli, Kruszowie, Szynszycach i to, co zostało z dworu w Żerominie. Tymczasem zostałelm zmuszony do wezwania rodzinnej pomocy drogowej, która odwiozła mnie do domu, gdzie po odkręceniu koła okazało się, że złamała się tylna oś. Tym samym rower, który pieszczotliwie nazywam Srebrną Strzałą, poszedł chwilowo w odstawkę, ale ja miałem już w zanadrzu plan awaryjny - należało odnowić znajomość z drugim rowerem (również siedemnastoletnim), który ostatnie trzynaście lub czternaście lat spędził zawieszony na haku na ścianie garażu. Odbyłem na nim kilka wycieczek na przełomie wieków, a następnie rower trafił na ścianę garażu i wisiał tam do tej pory. Rower ten nazwałem na własne potrzeby Forest Hunterem, czyli tłumacząc na nasz język ojczysty Leśnym Łowcą, a to ze względu na charakterystyczny motyw świerkowych gałązek wymalowany na ramie tego niezwykłego pojazdu. Teraz, po wymianie siodełka, dokręceniu brakującego pedału, wyprostowaniu kierownicy, zmyciu z niego kilkunastoletniego kurzu i regulacji hamulców Leśny Łowca był znowu gotowy do akcji i czekał cierpliwie na pierwsze po wieloletniej przerwie zadanie, które miałem mu wkrótce zlecić do wykonania.

Dwór w Moszczenicy
Dwór w Moszczenicy © Ziutoslaw

Pałac wybudowany został w XIX wieku przez ówczesnego właściciela Moszczenicy Karola Endera, jednego z członków pabianickiej rodziny fabrykanckiej. Na murze pałacu umieszczona jest data 1877, prawdopodobnie jest to rok zakończenia budowy, jednak dwór mógł powstać na miejscu wcześniejszej budowli.

Dwór w Moszczenicy - boczny pawilon
Dwór w Moszczenicy - boczny pawilon © Ziutoslaw

W1856 roku majątek miał obszar przeszło 300 włók – był prześliczny park ze stawami, z wielką oranżerją, figiarnią, cytryniarnią i pomarańczarnią, z ogromną murowaną gorzelnią, ślicznemi zabudowaniami gospodarskiemi, z murowanym kościołem. (ziemiapiotrkowska.blogspot.com)

Informacja o stanie technicznym budynku
Informacja o stanie technicznym budynku © Ziutoslaw

Dwór otoczony jest parkiem o powierzchni 13 ha, w którym można spotkać takie gatunki drzew, jak: sosna wejmutka, kosodrzewina, świerk biały, kasztanowce i wiele innych, cennych okazów.

Wstęp na teren surowo wzbroniony
Wstęp na teren surowo wzbroniony © Ziutoslaw

Na koniec chwila relaksu przy piosence traktującej o zamyślonych głowach w wykonaniu zespołu o enigmatycznej nazwie Dzioło.





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa ksree
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]